Upper One - odsłaniamy ściany szczelinowe

 

Mija rok od momentu, gdy Soletanche Polska rozpoczęło budowę podziemia kompleksu biurowo-hotelowego Upper One na warszawskiej Woli. Bryła tego nowoczesnego 34-piętrowego wieżowca spocznie na ścianach szczelinowych sięgających prawie 40 metrów głębokości. To aż 5 kondygnacji pod ziemią! Obiekt zapisze się w historii jako jeden z pierwszych wysokościowców w Polsce wyposażony w system geotermii. – To innowacja w skali kraju, a dla naszej firmy szczególne wyróżnienie i docenienie naszych umiejętności. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która wykona fundamenty wyposażone w instalację geotermalną na potrzeby ponad 130 metrowego wieżowca. – mówi Jacek Zdunek, Kierownik Projektu w Soletanche Polska.


Kompleks biurowo-hotelowy Upper One powstaje w miejscu niedawno wyburzonego warszawskiego biurowca o nazwie Atrium International przy al. Jana Pawła II.


Inwestorem jest spółka deweloperska STRABAG Real Estate, generalnym wykonawcą – firma STRABAG. Soletanche Polska odpowiada za wykonanie posadowienia pośredniego obiektu. Poziom zaawansowania robót geotechnicznych wynosi niemal 100 proc.

 


Postęp prac fundamentowych


Prace podziemne Soletanche Polska rozpoczęło w lipcu 2023 roku od przygotowania frontu pod realizację ścian szczelinowych. W celu zabezpieczenia wykopu wstępnego i umożliwienia rozbiórki fragmentu płyty fundamentowej wyburzanego budynku od ulicy Ciepłej, firma wykonała ścianki berlińskie wraz z wyparciem konstrukcją stalową do pozostałej konstrukcji wyburzanego obiektu. Równolegle z pracami wyburzeniowymi, od września 2023 roku firma prowadziła produkcję ścian szczelinowych. Ich realizację zakończyła w I kwartale kolejnego roku.


– W początkowej fazie budowy konieczne było sprawne zorganizowanie prac wyburzeniowych równolegle z rozpoczętymi działaniami geotechnicznymi. Dodatkowym wyzwaniem było efektywne dostosowanie się do ograniczonej przestrzeni na placu budowy, aby pomieścić ciężki sprzęt obu firm podwykonawczych. – wyjaśnia Jacek Zdunek z Soletanche Polska, dodając: – Korzystaliśmy z naszego najnowszego żurawia Liebherr 8130, który doskonale sprawdza się przy drążeniu głębokich ścian szczelinowych. Równocześnie na placu budowy działał nasz żuraw serwisowy, używany między innymi do montażu koszy zbrojeniowych.


Następnie Soletanche Polska przystąpiła do realizacji 79 sztuk baret, które są kluczowym elementem wzmocnienia fundamentów i zapewnienia stabilności całej konstrukcji.

 


Firma zrealizowała również poziomą przesłonę przeciwfiltracyjną przy użyciu technologii jet grouting. Przesłona ta, mająca grubość 1 metra i sięgająca głębokości 35 metrów, zabezpieczy wykop przed napływem wody gruntowej.


Z końcem czerwca Soletanche Polska ukończyło główny zakres produkcji i przystąpiło do prac ziemnych na poziomie minus jeden przy równoczesnym montażu rozpór stalowych na poziomie oczepu. Kolejnym etapem będzie betonowanie stropu.


– Aby zapewnić stabilność ścian szczelinowych, zastosujemy aż 51 stalowych rozpór, które będą pełnić tymczasową funkcję w górnym poziomie oczepu. Dodatkowo, dla zachowania stateczności ścian, wykonamy dwa stropy z dużymi otworami technologicznymi. Prace te będą realizowane równolegle z wykopem, który prowadzony jest metodą podstropową. – mówi Jacek Zdunek, Kierownik Projektu w Soletanche Polska.


Po zakończeniu głównego zadania, Soletanche Polska pozostanie na placu budowy do momentu wykonania płyty fundamentowej. Następnie firma przejdzie do prac postprodukcyjnych, które obejmują mycie i wyrównywanie powierzchni ścian szczelinowych. W nadchodzących tygodniach, po zakończeniu budowy stropów kondygnacji podziemnych przez Generalnego Wykonawcę, Soletanche Polska przystąpi do demontażu stalowych rozpór, które dotychczas zabezpieczały wykop.


40-metrowe ściany szczelinowe!

 

W celu utrzymania konstrukcji 34-piętrowego wieżowca Soletanche Polska zrealizowało ściany szczelinowe na głębokość prawie 40 metrów oraz wykonało posadowienie pośrednie w postaci 79 baret sięgających od 4,5 do 20 metrów poniżej poziomu płyty fundamentowej.

 

 

– Drążenie ścian szczelinowych na znaczne głębokości samo w sobie jest dużym wyzwaniem. Zwiększona głębokość zazwyczaj wiąże się z trudniejszymi warunkami geologicznymi i hydrogeologicznymi, co może utrudniać utrzymanie stabilności wykopu. Podobne trudności pojawiają się przy realizacji licznych baret na ograniczonej powierzchni placu budowy. Dodatkowo, przy tak głębokich ścianach szczelinowych musimy bardzo precyzyjnie demontować element rozdzielczy, tzw. stopsolę, między poszczególnymi sekcjami ścian szczelinowych. – wyjaśnia Kierownik Projektu w Soletanche Polska, dodając: – Mimo tych wyzwań, zespół Soletanche Polska zakończył wszystkie prace z sukcesem. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz doświadczeniu naszych inżynierów, wykonaliśmy projekt, zachowując stabilność gruntu i spełniając najwyższe standardy jakości.


Geotermia w fundamentach warszawskiego wieżowca


Projekt kompleksu Upper One opracowany został zgodnie z polityką proklimatyczną Grupy STRABAG. To oznacza, że rozwiązania sprzyjające środowisku zaprojektowano na każdym etapie budowy, poczynając od posadowienia obiektu.


Zdecydowanie najbardziej nowatorskim rozwiązaniem, nadal rzadko stosowanym w przypadku wieżowców budowanych w Polsce, będzie system geotermii. W konstrukcji podziemia budynku, w ścianach szczelinowych oraz w baretach, zamontowane są rurki polipropylenowe stosowane do transportu czynnika. W ten sposób budynek będzie wykorzystywał energię gruntu do ogrzewania i chłodzenia.

 

 


– Montaż instalacji geotermalnej w koszach zbrojeniowych odbywał się na etapie produkcji u naszego dostawcy zbrojenia. Dzięki temu na plac budowy dostarczany był produkt właściwe gotowy do zamontowania w głębionych sekcjach, które następnie betonowaliśmy używając rury kontraktor – mówi Kierownik Projektu w Soletanche Polska, dodając: – Wyzwaniem okazała się logistyka – zorganizowanie z odpowiednim wyprzedzeniem dwóch podwykonawców, zbrojarza z instalatorem. Po drugie, musieliśmy bardzo ostrożnie montować kosze zbrojeniowe w szczelinach, żeby nie uszkodzić rurek polipropylenowych.

 


Ocena aspektów ekologicznych w procesie selekcji podwykonawców


Na etapie składania ofert, Inwestor i Generalny Wykonawca poszukiwali firm podwykonawczych, które wykazywały się doświadczeniem w realizacji inwestycji zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.


– Już samo zapytanie ofertowe stawiało przed nami wyzwanie znalezienia najlepszych praktyk ekologicznych w zakresie geotechniki. To zdecydowanie pozytywny trend, w którym zamawiający zwracają uwagę na aspekty zrównoważonego rozwoju, jak posiadanie polityki środowiskowej czy strategii ESG, a także na dotychczasowe doświadczenie i wiedzę firmy w zakresie ekologicznych inwestycji – podkreśla Emilia Błach, Dyrektor Działu Ofertowo-Projektowego w Soletanche Polska.

 


Soletanche Polska z powodzeniem realizuje projekty innowacyjne i wprowadza na rynek nowe technologie. Firma realizuje i rozwija działania z obszaru odzysku surowców budowanych, w tym wody z procesu. Dodatkowo proponuje rozwiązania ograniczające użycie betonu, dzięki czemu realizowane prace mają znacząco niższy ślad węglowy. Dba również o dobór technologii w sposób, który minimalizuje zakłócenia dla społeczności, w tym zmniejsza hałas.

 

 

Fundamentowanie w liczbach
• głębokość ścian szczelinowych: od 24,75 do 38,71 m
• szerokość ścian szczelinowych: 80 cm
• sumaryczna ilość m² ścian szczelinowych: 7600 m²
• sumaryczna ilość m³ betonu ścian szczelinowych: 6518 m³
• obwód budowy: 207,39 mb
• ilość baret (głębokość): 79 szt. (od 4,5 do 20 m),
• szerokość baret: 0,8 m
• sumaryczna ilość m² baret: ok. 3200 m²
• ilość rozpór stalowych: 51 szt.
• sumaryczna ilość m³ belek oczepowych na szczycie ściany szczelinowej: 153 m³
• ilość kolumn w technologii jet-grouting (głębokość): 476 szt. (510 mb)
• średnica kolumn w technologii jet-grouting: 3,5 m i 2,5 m
• sumaryczna ilość m² kolumn w technologii jet-grouting: ok. 2500 m²